Ми всі звикли до стандартного вигляду друкованого календаря у нас на стіні. Але, насправді існує велика кількість календарів, які керуються не тільки звичними нам днями та місяцями. В цій статті ми розглянемо основні типи календарів, якими досить користуються з давніх часів і по сьогоднішній день.
Рух Сонця і Місяця забезпечує тимчасові цикли, які сильно вплинули на дизайн більшості календарів, які зазвичай намагаються задовольнитися або сонячним циклом (циклом сезонів), або місячним циклом (цикл фаз Місяця) або обома відразу. В даний час використовується більш 40 календарів, і є багато видів, які використовувались раніше або були винайдені. Таким чином, календарі існують в багатьох формах. Їх можна розділити на шість основних видів:
-
Чисто місячні календарі
Календарі, які засновані на природних циклах Місяця, у яких є місяці, які намагаються якомога ближче синхронізувати з місячними фазами і роки (що складаються з місяців) не мають тісного зв’язку з сонячним циклом, наприклад, мусульманський календар.
-
Чисто сонячні календарі
Календарі, які засновані на циклі сезонів, що є наслідком руху Землі навколо Сонця (і того факту, що вісь обертання Землі нахилена значно по відношенню до площини обертання Землі навколо Сонця). Ці календарі мають роки, які узгоджуються з сезонним циклом і починаються з фіксованої точки в цьому циклі (наприклад, весняного рівнодення). Роки в чисто сонячному календарі можуть складатися з місяців, але в місцях мало що пов’язано з місячним циклом, наприклад, календар загальної ери (Григоріанський календар з роками, зазначеними відповідно до астрономічної системи), які зазвичай використовуються сьогодні.
-
Луносолярні календарі
Ці календарі спрямовані як на сонячні календарі, так і на місячні календарі, але більш успішні у відстеженні сезонного циклу, ніж місячний цикл. Такий календар складається з років, які тісно пов’язані з сезонним циклом і місяцями, які більш-менш тісно пов’язані з місячним циклом. Прикладом луносолярного календаря є Календар ліберійських трідеєв (що незвично тим, що у нього є як сонячний календарний компонент, так і місячний календарний компонент, сонячний компонент більш точний, ніж місячний).
Місяці в календарі загальної ери занадто розходяться з місячним циклом для цього календаря, який вважається луносолярним календарем (дійсно, використання терміна «місяць» в зв’язку з цим календарем є неправильним, оскільки місяці практично не пов’язані з місячними циклами).
-
Сонячно-місячні календарі
Ці календарі спрямовані як на сонячні календарі, так і на місячні календарі, але більш успішні у відстеженні місячного циклу, ніж сезонного циклу. Вони складаються з місяців, які тісно пов’язані з місячним циклом і роками, які більш-менш тісно пов’язані з сезонним циклом, наприклад, з китайським календарем, єврейським календарем. (Однак, можливо, не так вже й багато сенсу виділяти календарі сонячно-місячні та лунозсолярні, так як вони мають схожі системи числення часу.)
-
Інші календарі
Ці календарі, мабуть, мало або зовсім не узгоджуються з циклами Місяця або Сонця. Наприклад, цолкін і довгий граф в календарі майя. Деякі з цих календарів можуть відповідати іншим астрономічним циклам, наприклад, пов’язаним з планетою Венера.
Один календарний вчений (Ланс Латем) припустив, що класифікація календарів повинна також включати категорію «місяця-зірок». Згідно Річарду Паркеру, єгипетський календар був таким календарем, і Латем «знайшов посилання на місячно-зірковий календар, використовуваний Лоанго, плем’ям Західної Африки (Сіріус) і деякими посиланнями на інший такий календар, який використовується мексиканськими прибережними племенами на початку 16 століття (Плеяди)».
Календарі також можна розділити на три види залежно від того, залежать вони від часу астрономічних подій, і якщо так, то чи дотримуються ці часи або розраховуються:
-
Календарі за правилами
Ці календарі вказані повністю з точки зору правил, що не залежать від астрономічних подій, наприклад, скільки місяців у році, скільки днів в кожному місяці і т. Д. Як тільки календарна дата пов’язана з конкретним днем, то дати всіх інших днів до і після цього дня можуть бути розраховані просто застосуванням правил. Прикладами є григоріанський календар, юліанський календар і календар майя.
-
Календарі на основі астрономічних спостережень
Ці календарі вимагають або спостереження небесних явищ (наприклад, першої появи півмісяця після чорного місяця, астрономічного з’єднання Сонця і Місяця), щоб вирішити, наприклад, коли має розпочатися місяць або коли додатковий місяць повинен бути вставлений в календар. Ісламський календар — це календар такого типу.
-
Календарі на основі астрономічного розрахунку
Спочатку ці календарі грунтувалися на астрономічних спостереженнях, але з розвитком астрономічної теорії, розрахунок часу астрономічних подій замінив спостереження. Прикладами є єврейський календар і китайський календар. Останній залежить від точного часу темних місяців.
Отже звична нам календарна система є не єдиною в сучасному світі, і за бажанням ви можете замовити друк календаря на 2018 рік не тільки з місяцями або днями, але й фазами місяця і картою зоряного неба. Обирайте зручний дизайн календаря, та друкуйте унікальні речі, які можна використовувати самим або в якості оригінального подарунка.